Z przyjemnością informujemy, że 14 stycznia 2021 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej nadał tytuł profesora nauk rolniczych w dyscyplinie zootechnika i rybactwo prof. dr. hab. inż. Dariuszowi Kokoszyńskiemu z Wydziału Hodowli i Biologii Zwierząt Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego.
Prof. dr hab. inż. Dariusz Kokoszyński studia magisterskie ukończył w 1990 r. na Wydziale Zootechnicznym Akademii Techniczno-Rolniczej w Bydgoszczy (obecnie Wydział Hodowli i Biologii Zwierząt Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy). W 1997 r. uzyskał stopień doktora nauk rolniczych na podstawie dysertacji doktorskiej zatytułowanej „Wpływ selekcji na zmiany parametrów genetycznych w dwóch rodach kaczek”, natomiast stopień doktora habilitowanego na podstawie rozprawy pod tytułem „Ocena cech mięsnych mieszańców użytkowych kaczek typu pekin” na w/w Uczelni. Profesor dr hab. inż. Dariusz Kokoszyński jest pracownikiem Wydziału Hodowli i Biologii Zwierząt.
Zainteresowania naukowe prof. dr. hab. inż. Dariusza Kokoszyńskiego dotyczą głównie hodowli, żywienia i oceny surowców (tuszek, mięsa, jaj) pozyskanych od drobiu wodnego, w szczególności kaczek, a także niszowych gatunków drobiu (perlic, przepiórek, gołębi) oraz ptaków łownych (bażantów i kuropatw). Jest autorem lub współautorem 139 opracowań naukowych, w tym 38 oryginalnych prac twórczych i 1 pracy przeglądowej ze wskaźnikiem Impact Factor. Uczestniczył w pracach 3 projektów badawczych i kilkunastu tematach badań statutowych i własnych, a obecnie jest wykonawcą prac w badaniach naukowych pt. „Badania z zakresu hodowli zwierząt”. Na zlecenie redakcji czasopism naukowych wykonał około 200 recenzji prac naukowych, w tym około 150 prac ze wskaźnikiem IF. Był promotorem 2 obronionych rozpraw doktorskich i 42 prac dyplomowych inżynierskich i magisterskich. W latach 2018-2019 odbył dwa staże naukowe (w wymiarze 5 i 14 tygodni) na Uniwersytecie Rolniczym w Nitrze (Słowacja). Pan Profesor prowadzi wykłady i ćwiczenia dla studentów dotyczące chowu i hodowli drobiu, technologii produktów drobiowych, fizjologii ptaków.