Otwarcie Konkursu Nagroda Jamesa Dysona 2022 – rekordowe nagrody dla zwycięzców krajowych (27 000 zł)
24 marca 2022
  • Jesteś początkującym inżynierem? Dodaj swojemu projektowi skrzydeł, zgłaszając go do Konkursu Nagroda Jamesa Dysona.
  • W tym roku zwycięzcy etapów krajowych otrzymają po 27 000 zł, a ich projekty zdobędą prestiżowe wyróżnienie.
  • Zwycięzcy etapu międzynarodowego mogą wygrać nawet 162 000 zł.
  • Odwiedź stronę www.jamesdysonaward.org, żeby dowiedzieć się więcej i zgłosić swój projekt.

Od 2005 r. organizatorzy Konkursu Nagroda Jamesa Dysona rzucają studentom oraz świeżym absolwentom kierunków związanych z inżynierią i projektowaniem następujące wyzwanie: Zaprojektować coś, co rozwiąże problem”. Zadanie sformułowano w sposób szeroki i otwarty, aby zachęcać studentów do podejmowania poważnych problemów o znaczeniu globalnym. Zwycięzcy poprzedniej edycji skupili się na takich kwestiach, jak ułatwienie recyklingu odpadów, tamowanie krwotoków z ran kłutych czy domowa diagnostyka medyczna. Sir James Dyson osobiście typuje zwycięzców etapu międzynarodowego, którzy zdobywają potrzebne środki finansowe oraz wielki prestiż, a tym samym czynią ważne pierwsze kroki na drodze do wcielenia swoich pomysłów w życie.

Na co mogą liczyć zwycięzcy?

1. Nagrody pieniężne. Zwycięzcy etapów krajowych otrzymają po 27 000 zł, a zwycięzcy etapu międzynarodowego nawet 162 000 zł  na potrzeby dalszych prac nad wynalazkiem.
  2. Rozgłos medialny. Zdobywcy Konkursu Nagrody Jamesa Dysona cieszą się dużym zainteresowaniem ze strony mediów, opinii publicznej i profesjonalistów z branży, co otwiera im wiele drzwi oraz sprzyja nawiązywaniu kontaktów i pozyskiwaniu wsparcia dla projektu.
  3. Wspieranie zwycięzców poprzednich edycji. W tym roku organizatorzy uruchomili specjalną platformę dla wynalazców, którzy komercjalizują swoje wynalazki. Zwycięzcy poprzednich edycji konkursu mogą uczestniczyć w różnych wydarzeniach, nawiązywać kontakty, dzielić się doświadczeniami i wspierać się nawzajem np. w formie mentoringu.

O konkursie

Zadanie konkursowe

Skonstruuj coś, co rozwiąże jakiś problem. Punktem wyjścia może być coś irytującego, z czym borykamy się na co dzień, lub też problem na skalę globalną. Ważne jest to, aby rozwiązanie problemu było skuteczne i dobrze przemyślane.

Przebieg konkursu

Najpierw zgłoszone projekty są oceniane na poziomie krajowym przez niezależne jury. W każdym kraju biorącym udział w konkursie zostaje wyłoniony jeden projekt zwycięski i są przyznawane dwa wyróżnienia. Spośród zwycięzców krajowych zespół inżynierów firmy Dyson dokonuje selekcji 20 zgłoszeń, które przejdą do ścisłego finału. Sir James Dyson osobiście rozpatruje te 20 zgłoszeń i przyznaje nagrody międzynarodowe.

Nagroda

• Zwycięzcy etapu międzynarodowego wybrani przez sir Jamesa Dysona otrzymają nagrodę pieniężną w wysokości do 162 000 zł.
  • Autorzy projektów wyróżnionych na poziomie międzynarodowym otrzymają 27 000 zł.
  • Autorzy projektów, które zwyciężą na poziomie krajowym, otrzymają 27 000 zł.

Ostateczny termin przesyłania zgłoszeń:  6 lipca 2022 r.

Jak zgłosić projekt

Kandydaci zgłaszają swoje projekty za pomocą formularza internetowego zamieszczonego na stronie konkursu.