Prof. Ewa Górecka uhonorowana Medalem im. Jana Zawidzkiego
22 czerwca 2026

Podczas 68. Zjazdu Polskiego Towarzystwa Chemicznego, który odbędzie się w Bydgoszczy w dniach 14-18.09. 2026 prof. dr hab. Ewa Górecka zostanie odznaczona Medalem im. Jana Zawidzkiego „za wybitne osiągnięcia w zakresie chemii fizycznej i nieorganicznej”. Laureatka kieruje Laboratorium Materii Miękkiej na Uniwersytecie Warszawskim i jest autorką około 330 wysoko cytowanych publikacji naukowych. Jej badania koncentrują się na zagadnieniach samoorganizacji, chiralności oraz polarności układów materii miękkiej, zwłaszcza ciekłych kryształów. Jednym z najważniejszych sukcesów jej zespołu było wykazanie, że złożone struktury chiralne i polarne mogą spontanicznie powstawać z cząsteczek achiralnych. Profesor zajmuje się również ferroelektrycznymi ciekłymi kryształami oraz strukturami modulowanymi o potencjalnej funkcjonalności fotonicznej.

Zapraszamy do udziału w Zjeździe: https://zjazd.ptchem.pl/pl