Stanowisko w sprawie zasad żywienia dzieci
09 października 2023

Komitet Nauki o Żywieniu Człowieka Polskiej Akademii Nauk, którego członkiem-specjalistą jest dr hab. inż. Anna Długosz, prof. PBŚ, 12 września 2023 r. wydał stanowisko w sprawie zasad żywienia dzieci w wieku przedszkolnym (4-6 lat) i wczesnoszkolnym (7-9 lat).

Stanowisko opracowano w oparciu o wytyczne i stanowiska międzynarodowych towarzystw naukowych, renomowanych instytucji i zespołów ekspertów, w tym Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej w Polsce, a także przegląd aktualnego piśmiennictwa dotyczącego żywienia dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym oraz wyniki badań naukowych w tym zakresie prowadzonych w Polsce.
Integralną częścią stanowiska są modelowe racje pokarmowe opracowane przez Komitet Nauki o Żywieniu Człowieka PAN, które przedstawiono na tle innych zaleceń – polskich, opracowanych dla populacji generalnej w roku 2004 [Turlejska i in., 2004] i pacjentów szpitali w roku 2001 [Dzieniszewski i in., 2001], a także aktualnych zaleceń dla Amerykanów [Dietary Guidelines for Americans, 2020-2025, 2020].

Zachęcamy do lektury stanowiska: https://knozc.pan.pl/