user img
dr inż. Daria Bożejewicz
Jednostka
Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej
Komórka
Zakład Chemii Ogólnej i Nieorganicznej
Stanowisko
Asystent
Pokój
146 / I piętro
Dyscypliny
Inżynieria materiałowa, Nauki chemiczne
Opis sylwetki

Nauczyciel akademicki i pracownik naukowy pracujący w Zakładzie Chemii Ogólnej
i Nieorganicznej Politechniki Bydgoskiej. Działalność naukowa obejmuje procesy odzysku jonów metali z wodnych roztworów w szczególności procesy ekstrakcji rozpuszczalnikowej oraz ekstrakcji membranowej (sorpcja za pomocą polimerowej membrany (PM) i transport metali przez polimerową membranę inkluzyjną (PIM). Współautor artykułów naukowych, rozdziałów w monografiach naukowych umieszczonych w wykazie MNSiW i MEIN oraz współautor zgłoszeń patentowych. Członek Polskiego Towarzystwa Chemicznego oraz Członek Zespołu ds. Promocji Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej.

Osoba aktywna, sumienna i zaangażowana, która chętnie podnosi swoje kwalifikacje zawodowe (ukończone liczne kursy i szkolenia), w tym studia II stopnia, w obszarze nauk technicznych na kierunku technologia chemiczna (WTiICh PBŚ) oraz w obszarze nauk społecznych na kierunku zarządzanie (WSB Bydgoszcz), jak również kursu dokształcającego w zakresie „Przygotowania pedagogicznego” (WZ PBŚ) i studiów III stopnia na kierunku na kierunku budowa i eksploatacja maszyn (WIM PBŚ).

Obszary badawcze
  • odzysk jonów metali (metale kolorowe, ciężkie, szlachetne) z wodnych roztworów,
  • metody odzysku jonów metali (ekstrakcja rozpuszczalnikowa, ekstrakcja membranowa, w tym sorpcja z pomocą polimerowej membrany oraz transport metali przez polimerową membranę inkluzyjną),
  • analiza powstałych kompleksów metal:ligand po procesie separacyjnym,
  • optymalizacja procesów separacyjnych, wyznaczenie najefektywniejszego ekstrahenta/nośnika jonów metali.
Dokonania naukowe
  • srebrny medal podczas Międzynarodowych Targów Wynalazczości i Designu KIDE 2020 w Kaohsiung w Tajwanie dla zespołu pracującego nad wynalazkiem Sposób odzyskiwania miedzi(II) z kwaśnych roztworów, zwłaszcza roztworów odpadowych,
    i potrawiennych, Bożejewicz D., Witt K., Ośmiałowski B., Kaczorowska M. A., 10-12.12.2020 r.
    ,
  • od 2019 roku asystent w Zakładzie Chemii Ogólnej i Nieorganicznej w Katedrze Chemii Politechniki Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy.
Publikacje