Jednostka
Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej
Komórka
Zakład Technologii i Inżynierii Przemysłu Spożywczego
Stanowisko
Adiunkt
Budynek
BUDYNEK A Główny
Pokój
305 / III PIĘTRO (poddasze)
Dyscypliny
Technologia żywności i żywienia
Opis sylwetki

Doktor nauk rolniczych (2006) „Wpływ cech odmianowych oraz warunków pluwiotermicznych na jakość pszenicy ozimej z uwzględnieniem adhezji ciasta, barwy mąki i miękiszu pieczywa”, Rozprawa doktorska, Wydział Biotechnologii i Rolnictwa Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego (wcześniej ATR)

Zielarz - fitoterapeuta (2017) ukończył studia podyplomowe w zakresie „Rośliny lecznicze-pozyskiwanie i zastosowanie w fitoterapii i dietetyce”na Wydziale Rolnictwa i Biotechnologii na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy.

Specjalista ds. żywienia klinicznego i dla sportowców (2019) ukończył studia podyplomowe w zakresie żywienia klinicznego, zbiorowego oraz wspomagania żywieniowego w aktywności ruchowej w sporcie i rekreacji na UMK w Toruniu Collegium Medicum w Bydgoszczy -Wydział Nauk o Zdrowiu.

Rzeczoznawca (próbobiorca) w zakresie pobieranie próbek dziczyzny - Egzamin Państwowy GIJHARS w Warszawie.

Rzeczoznawca (próbobiorca) - w zakresie pobieranie próbek pieczywa oraz ziarna zbóż, nasion roślin oleistych i ich przetworów. Egzamin Państwowy GIJHARS w Warszawie.

Uprawnienia dodatkowe:

Magister wychowania fizycznego  studia na Akademii Wychowania Fizycznego w Gdańsku.

Fizjoterapeuta - ukończył Medyczne Studium Zawodowe w Bydgoszczy (prawo wykonywania zawodu nr PWZ Fiz 71543)

Hirudoterapeuta - kod zawodu 323090, dyplom ukończenia w Instytucie Medycyny Chińskiej i Medycyny Integracyjnej ITCM DAO w Krakowie.

Hirudokosmetologia - zajęcia praktyczne, kurs ukończony w Instytucie Medycyny Chińskiej i Medycyny Integracyjnej ITCM DAO w Krakowie.

Master Class dla Hirudoterapeutów - kurs ukończony w Instytucie Medycyny Chińskiej i Medycyny Integracyjnej ITCM DAO w Krakowie.

Naturopata – kod zawodu 323009 dyplom ukończenia w Instytucie Medycyny Chińskiej i Medycyny Integracyjnej ITCM DAO w Krakowie.

Akupunktura ucha - kurs zaawansowany praktyczny, choroby przewlekłe i leczenie uzależnień - kurs ukończony w Instytucie Medycyny Chińskiej i Medycyny Integracyjnej ITCM DAO w Krakowie.

Akupunktura ucha. Algorytmy i protokoły leczenia - kurs ukończony w Instytucie Medycyny Chińskiej i Medycyny Integracyjnej ITCM DAO w Krakowie.

Metoda równoważenia Dr. Tana - kurs ukończony w Instytucie Medycyny Chińskiej i Medycyny Integracyjnej ITCM DAO w Krakowie.

Komletny system meridianowy - Meridiany cudowne i TMM - kurs ukończony w Instytucie Medycyny Chińskiej i Medycyny Integracyjnej ITCM DAO w Krakowie.

Leczenie stresu za pomocą Akupunktury - kurs ukończony w Instytucie Medycyny Chińskiej i Medycyny IntegracyjnejITCM DAO w Krakowie.

Wisceralna Terapia brzucha - kurs ukończony w Instytucie Medycyny Chińskiej i Medycyny Integracyjnej ITCM DAO w Krakowie.

Terapia kraniosakralna (czaszkowo-krzyżowa) - kurs ukończony w Instytucie Medycyny Chińskiej i Medycyny Integracyjnej ITCM DAO w Krakowie.

Założyciel i wykładowca w Instytucie Sadkiewicza - CPKZ niepublicznej placówce kształcenia ustawicznego oraz dokształcania i doskonalenia zawodowego działając w formach pozaszkolnych zgodnie z ustawą o systemie oświaty.

Uczestnik licznych szkoleń, warsztatów oraz konferencji z zakresu żywienia, dietetyki, ochrony zdrowia oraz oceny jakości w piekarstwie oraz produkcji zbóż.

Doświadczenie związane z oceną jakości żywności i jej wpływu na zdrowie człowieka zdobywał w czasie dwudziestu pięciu lat pracy praktycznej z przemysłem i współpracy z naukowcami z uczelni wyższych w kraju i zagranicą.

W Instytucie Sadkiewicza prowadzi szkolenia, wykłady oraz udziela indywidualnych konsultacji żywieniowych w prywatnym gabinecie medycznym, a w profesjonalnym studio kulinarnym pokazuje jak przygotować w sposób zdrowy i bezpieczny potrawy wg programu autorskiego:
Matka natura a "Ortho – kuchnia" wg. Sadkiewicza.

 

Praca:

2020 - Gabinet Dietologii, Fizjoterapii, Aurikuloterapii i Hirudoterapii- Józef Sadkiewicz

2016-2018 Firma „Masz”  Malinowski Dariusz- Gliwice specjalista ds. badań ciast mącznych w ramach projektu NCBiR nr umowy POIR.01.01.01-00-0542/15 celem wprowadzenia innowacyjnych rozwiązań w technologicznych piekarskiej oraz budowie i eksploatacji maszyn, urządzeń i instalacji procesów miesienia ciast na potrzeby piekarstwa.

2013 i obecnie Adiunkt - Politechnika Bydgoska im. J. i J. Śniadeckich, WTiICh w Zakładzie Technologii i Inżynierii Przemysłu Spożywczego

2000 i obecnie Prezes Zarządu Zakładu Badawczego Przemysłu Piekarskiego sp. z o.o. w Bydgoszczy

1998-2000 Dyrektor ds. marketingu w Zakładzie Badawczym Przemysłu Piekarskiego sp.
z o.o. w Bydgoszczy

1994-1998 Prezes Zarządu Przedsiębiorstwa Handlowo Produkcyjnego SAGO sp. z o.o.
w Bydgoszczy

1997 Piekarnia i Cukiernia Józef w Białogardzie – Właściciel

1996-1997 Sales Manager –Polska Firmy Duńskiej BAGO-LINE Johs. Lassem Fjellebroen

Obszary badawcze

- w obszarze dyscypliny nauki rolnicze dyscyplina technologia żywności-żywienie człowieka,

- w obszarze dyscypliny nauki medyczne i nauki o zdrowiu z zakresu żywienia, dietetyki, ochrony zdrowia,

- innowacje procesów w technologii piekarstwa, młynarstwa oraz produkcji zbóż,

- rozwiązania konstrukcyjno-technologiczne i rozwiązania technologiczno-wdrożeniowe,

- konstruowanie i produkcja nowych urządzenia pomiarowo-kontrolnych do laboratoriów zbożowo-mącznych i piekarskich,

- modernizacja procesów w technologii piekarskiej,

- sztuka kulinarna.

Moją misją jest zwiększenie zainteresowania producentów i konsumentów żywnością najwyższej jakości, profilaktyka zdrowia oraz zachęcenie pacjenta do utrzymania zdrowego stylu życia i większej aktywności fizycznej.

Dokonania naukowe

Osiągnięciem naukowym są rozwiązania konstrukcyjno-technologiczne i rozwiązania  technologiczno-wdrożeniowe, publikacyjne  uzyskane po otrzymaniu stopnia doktora, stanowiącym znaczący wkład w rozwój dziedziny nauki rolnicze dyscyplina technologia żywności-żywienie człowieka jest cykl :

1 monografia (wynik prac badawczo-rozwojowych), 92 publikacji naukowych, 17 wynalazków zgłoszonych w Urzędzie Patentowym RP (6- rozwiązań patentowych zgłoszonych jako produkt technologiczny, 5- rozwiązań patentowych jako środek techniczny, 5- rozwiązań patentowych jako sposób technologiczny), 1 międzynarodowego wzoru ochronnego zgłoszonego w OHIM oraz 40 świadectw ochronnych wzorów przemysłowych/użytkowych/znaków towarowych zgłoszonych w Urzędzie Patentowym RP (13-wzorów przemysłowych/wzorów użytkowych na urządzenia technologiczne, 2-wzory przemysłowych/wzorów użytkowych produkt technologii 11- znaków towarowych słowno-graficznego podnoszących standardy jakości, 6-wzorów przemysłowych/wzorów użytkowych na instrumentarium badawcze) uporządkowanych, merytorycznie i zintegrowanych wokół wiodącego i głównego tytuł osiągnięć naukowo-badawczych, innowacyjno-wdrożeniowych habilitanta. Wraz z zespołem współpracowników ZBPP sp. z o.o. konstruuje, modernizuję procesy w technologii piekarskiej, wdrażam nowe urządzenia pomiarowo-kontrolne do laboratoriów zbożowo-mącznych i piekarskich w Polsce oraz na eksport, uczestnicząc w poprawie jakości, walorów użytkowych produktu finalnego jak i półproduktów wprowadzanych do procesów produkcji ziarna, mąki i pieczywa. Zajmuję się modernizacją i rozwojem nowych urządzeń pomiarowo-kontrolnych do badania jakości surowców oraz techniką pomiaru łącznie z wdrażaniem do praktyki i szkoleniem przyszłych użytkowników.

Do najważniejszych osiągnięć dorobku wynalazczo-wdrożeniowego procesów technologicznych w piekarstwie zgłoszonych do Urzędu Patentowego należy zaliczyć:

  • opracowanie i wdrożenie szeregu asortymentu urządzeń pomiarowo-kontrolnych do badania jakości w całym łańcuchu zbożowo młynarskich oraz piekarskich, jak też dla prowadzenia badań naukowych w instytutach i uczelniach specjalistycznych,
  • wprowadzenie nowatorskich zmian technologicznych oraz kontroli surowców i między-produktów w piekarniach wpływając na jakość pieczywa,
  • opracowanie wielu założeń techniczno-technologicznych pod modernizowane lub budowane w kraju nowe piekarnie, szczególnie małe i średnie.

 

Nagrody:

Za powyższe rozwiązania uzyskałem szereg nagród między innymi nagrodę Ministra Edukacji
i Nauki
za osiągnięcia wynalazcze oraz dwa medale podczas Międzynarodowych Targów Wynalazczości Badań Naukowych i Nowych Technik „BRUSSELS EUREKA

  1. ZŁOTY MEDAL za wynalazek na 52 Międzynarodowych Targach Wynalazczości Badań Naukowych i Nowych Technik „BRUSSELS EUREKA 2005” - listopad 2005
  2. SREBRNY MEDAL za wynalazek na 53 Międzynarodowych Targach Wynalazczości Badań Naukowych i Nowych Technik „BRUSSELS EUREKA 2006” - listopad 2006
  3. Wyróżnienie honorowe w konkursie NOT za osiągnięcia w dziedzinie techniki w roku 2009 za opracowanie pt. Badanie jakości, ziarna, mąki i pieczywa. Bydgoska Rada Federacji Stowarzyszeń Naukowo Technicznych NOT - Bydgoszcz 2010
  4. Medal Pamiątkowy im. Prof. Dr hab. inż. Henryka Baneckiego za szczególne osiągniecia
    w dziedzinie piekarstwa decyzją Kapituły- uchwałą nr 25/2009- Bydgoszcz 2009
  5. Nagroda Ministra Edukacji i Nauki za międzynarodowe osiągniecia- Warszawa 2007
  6. Oznaka Honorowa za wybitny wkład we wszechstronny rozwój Organizacji Pracodawców KPZPiP legitymacja nr 159- Bydgoszcz 2007
  7. Nagroda Ministra Edukacji i Nauki za międzynarodowe osiągniecia- Warszawa 2006
  8. Dyplom Wojewody Kujawsko-Pomorskiego dla zespołu autorstwa dr hab. Kazimierza Sadkiewicza, inż. Roberta Żemło, mgr Józefa Sadkiewicza w konkursie na największe osiągniecia techniczne wdrożone w latach 2003 i 2004 podczas 38. Bydgoskich Dni Techniki. Bydgoszcz 2005
  9. Wyróżnienie zespołowe za osiągniecia w dziedzinie techniki w roku 2003 i 2004 za opracowanie pt. Sonda do automatycznego pobierania próbek ziarna zbóż i rzepaku
    z pojazdów dostawczych autorstwa w składzie dr hab. Kazimierza Sadkiewicza, inż. Roberta Żemło, mgr Józefa Sadkiewicza Bydgoska Rada Federacji Stowarzyszeń Naukowo Technicznych NOT. Bydgoszcz  2005
  10. Krajowy Produkt –Przyszłością Polski, SIT NOT SPOŻ -Warszawa 2004
  11. Znak Jakości HERMES Kujawsko Pomorskiej solidności - Bydgoszcz 2003
  12. Dyplom za wkład w rozwój Zakładu Badawczego Przemysłu Piekarskiego w Bydgoszczy wyróżnionej w III edycji Konkursu Gepardy Biznesu 2008 za dynamiczny wzrost wartości rynkowej.
  13. Wyróżnienie honorowe w konkursie NOT za osiągnięcia w dziedzinie Techniki w roku 2010 za opracowanie „Pracownia gastronomiczna dla profesjonalnych kucharzy i pasjonatów kuchni” Bydgoska Rada Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT- Bydgoszcz 2011
  14. Dyplom współautora cyklu rozwiązań wyróżnionych nagrodą specjalną w Ogólnopolskim Konkursie Student-Wynalazca pt. „Młyn walcowy” oraz „Miesiarka śrubowo-kulowa i sposób miesienia ciast średniej i twardej konsystencji” Politechnika Świętokrzyska - Kielce 2018
     

Uczestnictwo w realizacji projektów innowacyjno-wdrożeniowych:

Uczestniczyłem w realizacji projektów innowacyjno-wdrożeniowych finansowanych ze środków z funduszy Unii Europejskiej oraz w badaniach przemysłowych i pracach rozwojowych realizowanych przez przedsiębiorstwa w ramach projektów NCBiR. Byłem współwykonawcą lub wykonawca projektów takich jak:

  1. Pomysłodawca, koordynator oraz lider projektu „Wymień wiedzę na walutę” WND-POKL.08.01.02-04-009/11” który to projekt był współfinansowany przez Unię Europejską
    w ramach Europejskiego Funduszu społecznego w ramach Priorytetu VIII ,,Regionalne kadry gospodarki”, Działanie 8.2 ,,Transfer wiedzy” PO KL. Realizacja w ZBPP.
  2. Pomysłodawca oraz koordynator projektu VB/03/2012/017 „Prace rozwojowe w zakresie opracowania metody automatycznej analizy jakości ziarna oraz koncepcji systemu wspomagającego handel zbożem w celu znaczącego udoskonalenia oferowanych produktów” w ramach „Programu pilotażowego w województwie kujawsko–pomorskim Voucher badawczy” (Oś priorytetowa 5 Wzmocnienie konkurencyjności przedsiębiorstw, Działanie 5.4 Wzmocnienie regionalnego potencjału badań i rozwoju technologii Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko – Pomorskiego na lata 2007 – 2013) przeznaczonego dla Kujawsko-Pomorskiego Związku Pracodawców i Przedsiębiorców w Bydgoszczy.
  3. Pomysłodawca, koordynator oraz lider projektu „Kulinarne Ewolucje” WND-POKL.08.01.01-04-130/11 w ramach program współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej, który to projekt był współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu społecznego.
  4. Współwykonawca projektu badawczego umowa 4DZ/2010 „Modyfikacja układu do laboratoryjnych pomiarów ultradźwiękową metodą bezkontaktową oraz aparatu pomiarowego do badań nieniszczących betonów z powierzchni”.
  5. Główny pomysłodawca Projektu celowego nr ROW 272-2003 o dofinansowanie badań stosowanych i prac rozwojowych dot. „Projekt wykonania prototypu urządzenia automatyczna Sonda KA-RO  do pobierania próbek ziarna z pojazdów ze zbożem”.
  6. Główny wykonawca projektu badawczego własnego: Niektóre agrotechniczne uwarunkowania plonowania, jakości technologicznej i konsumpcyjnej pszenicy ozimej (Triticum aestuvum ssp. vulgare)”.
  7. Pomysłodawca oraz kierownik projektu-Projekt badawczy specjalny: LABAC „Razowe pieczywo probiotyczne- nowy produkt żywności funkcjonalnej Nr wniosku DWM/1506/JT/06.
  8. Główny pomysłodawca projektu celowego Nr 6 ZR9 2009C/07213 „Opracowanie urządzenia do oceny jakości surowców i optymalizacji procesów technologicznych w piekarstwie
    w oparciu o metody gazometryczne”.
  9. Ekspert-prelegent. Prowadzenie i modernizacja warsztatów w ramach projektu „Przy Małopolskim stole” MRPO.08.02.00-12-005/13 Program Regionalny Małopolska z Funduszy UE rozwój regionalny zorganizowanego przez Stowarzyszenie Europejski Instytut Rozwoju Regionalnego w ramach MRPO 2007-2013.
  10. Kierownika zespołu ZBPP i specjalista do spraw badań mącznych projektu realizowanego w oparciu o umowę o dofinansowanie podpisaną z NCBiR nr umowy POIR.01.01.01-00-0542/15, Działanie/poddziałanie: 1.1 Projekty B+R przedsiębiorstw/ 1.1.1 Badania przemysłowe i prace rozwojowe realizowane przez przedsiębiorstwa. Nazwa projektu: Opracowanie prototypu innowacyjnej miesiarki do ciasta, w celu zwiększenia efektywności procesów miesienia i poprawy właściwości ciast mącznych.
  11. Pomysłodawca tematu i wnioskodawca wniosku o dofinansowanie prac badawczo-rozwojowych w Kujawsko-Pomorskiej Agencji Innowacji sp. Z o.o. "FUNDUSZ BADAŃ I WDROŻEŃ - VOUCHER BADAWCZY" "Inteligentna platforma hybrydowego kształcenia zawodowego w branży żywnościowej”. FBVB/ 25705683751 Poddziałania: 1.2.1 Wsparcie procesów badawczo-rozwojowych, Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.
  12. Koordynator prac badawczych i wdrożeniowych na potrzeby realizacji projektu umowy badawczej UTP BZ/056/2018/WZ pt.: "Inteligentna platforma hybrydowego kształcenia zawodowego w branży żywnościowej”.
  13. Kierownika zespołu ZBPP i ekspert do spraw badań wdrożeniowych i reprezentacji przed Instytucją Dotacyjną w Firmie na potrzeby projektu realizowanego w oparciu o wniosek o dofinansowanie POIR.03.02.01-22-0001/15 pt. Wdrożenie wyników badań nad recepturą i technologią produkcji pieczywa rustykalnego o wydłużonej świeżości z prozdrowotnym i dodatkami funkcjonalnymi. Program operacyjny PARP Inteligentny Rozwój 2014-2020.
  14. Pomysłodawca tematu i wnioskodawca wniosku o dofinansowanie prac badawczo-rozwojowych w Kujawsko-Pomorskiej "FUNDUSZ BADAŃ I WDROŻEŃ - VOUCHER BADAWCZY" „Prace rozwojowe w zakresie opracowania metody automatycznej analizy jakości ziarna oraz koncepcji systemu wspomagającego handel zbożem w celu znaczącego udoskonalenia oferowanych produktów”. Poddziałania: 1.2.1 Wsparcie procesów badawczo-rozwojowych, Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2012-2014.
  15. Koordynator prac badawczych i wdrożeniowych na potrzeby realizacji projektu umowy badawczej UTP na wykonanie Prototypu portalu do wyceny i handlu zbożami zintegrowany z modułem obliczeniowym (w technologii Web Service) do analitycznego określania jakości ziaren zbóż”.

 

Udział w zespołach eksperckich i konkursowych

Uczestniczyłem w Kapitule oceniającej produkty w kategoriach produktów spożywczych, w plebiscycie "Nasze Dobre z Kujaw i Pomorza 2018 znak jakości Gazety Pomorskiej", "Nasze Dobre z Kujaw i Pomorza 2017 znak jakości Gazety Pomorskiej", "Nasze Dobre z Kujaw i Pomorza 2016 znak jakości Gazety Pomorskiej", "Nasze Dobre z Kujaw i Pomorza 2013 znak jakości Gazety Pomorskiej" Bydgoszcz.
W listopadzie 2013 roku zostałem powołany decyzją Rektora na kadencję w latach 2012-2016 do składu Konwentu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy stanowiącego organ konsultacyjno-doradczy władz Uniwersytetu oraz będącego podmiotem zbiorowego doświadczenia i wiedzy dotyczącej wzajemnego wykorzystania potencjału Uczelni  i Regionu. Brałem udziału w panelu dyskusyjnym dotyczącym opracowania „Zasad współpracy Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego ze środowiskiem gospodarczym i instytucjami rynku pracy w zakresie jakości kształcenia”. Celem dyskusji było określenie wspólnych obszarów działań oraz wypracowanie czytelnych reguł, które w przyszłości ułatwią dostosowywanie oferty Uniwersytetu do potrzeb podmiotów gospodarczych. Spotkanie realizowane było w ramach projektu „Nowa jakość w UTP” - 21 listopada 2013.
Podczas XI Kujawsko-Pomorskich Potyczek Kulinarnych 23 października 2013 r. w Bydgoszczy byłem członkiem jury oceniając potrawy wykonane przez kucharzy.
Tematem przewodnim była „gęsina i jej podroby” organizowanego w ramach konkursu kulinarnego nominowanego do Kulinarnego Pucharu Polski 2014 r.
Zorganizowałem i koordynowałem Konkurs Kulinarny podczas Targów Myśliwskich w Bydgoszczy. Tematem konkursu kulinarnego była „Kuchnia myśliwska wczoraj a dziś”-Bydgoszcz 01 października 2011 roku.
W trakcie Turnieju Szkół Zawodowych w kategorii Kucharz-Piekarz-Agrotechnik pod honorowym patronatem Pana Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego byłem członkiem jury i oceniałem produkty w III kategoriach - Bydgoszcz 2011 r.
W 2016 zostałem powołany przez Dziekana WTiICh UTP w Bydgoszczy na członka Wydziałowej Rady Programowej na kierunku Technologia Żywności i Żywienie Człowieka 2016-2020. Byłem członkiem Wydziałowej Rady Interesariuszy Zewnętrznych Wydziału Nauk o Żywności i Rybactwa Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecnie oraz na UTP w Bydgoszczy na wydziale Technologii i Inżynierii Chemicznej. Jestem pomysłodawcą oraz współorganizatorem programu studiów podyplomowych „Jakość i bezpieczeństwo w produkcji żywności” na WTiICh  UTP w Bydgoszczy.

Publikacje

Dorobek publikacyjny obejmuje 92 prac naukowych, w tym po obronie pracy doktorskiej 67 pozycji. Publikacje te dotyczą zagadnień konstruowania, eksploatacji maszyn i urządzeń, procesów rozdrabniania, ze szczególnym uwzględnieniem konstrukcji urządzeń laboratoryjnych, ich użyteczności do badania i opracowania koncepcji metodyki badań parametrów technologicznych ziaren zbóż, mąki oraz pieczywa (w zał. poniżej wybrane publikacje).

Sadkiewicz J.: Badania i rozwój miesienia ze wspomaganiem hydrokinetycznym. Monografia WU UTP, Bydgoszcz 2019.

Szulc J., Lewanadowski K., Skórczewska K., Sadkiewicz J., Release of thymol from plasticized poly (vinyl chloride) Instytut Chemii Przemysłowej Polimery (2018) I T.63, nr 11-12 I 825—829, ISSN:0032-2725, Impact Factor 0,778.

Biel W., Jaroszewska A., Stankowski S., Sadkiewicz J., Bośko P.: Effects of genotype and weed control on the nutrient composition of winter spelt (Triticum aestivum ssp. spelta L.) and common wheat (Triticum aestivum ssp. vulgare). Acta Agriculturae Scandinavica, Sec- tion B - Soil and Plant Science 66 (2016) 27-35, ISSN 0906-4710, Impact Factor 0.894.

Flizikowski J., Sadkiewicz J.: Analiza konstrukcji ślimakowego układu uplastyczniającego wytłaczarki. Polimery 60(6) (2015) 402-410. ISSN: 0032-2725, Impact Factor ISI: 0.718.

Flizikowski J., Sadkiewicz J., Tomporowski A.: Charakterystyki użytkowe sześciowalcowego mielenia uziarnionych surowców dla przemysłu chemicznego i spożywczego. Przemysł Chemiczny 94(1) (2015) 69-75 ISSN: 0033-2496, Impact Factor ISI: 0.367.

Flizikowski J., Szala G., Sadkiewicz J., Kruszelnicka W. Innovation and Wheat Corn Mill Process Control – Part I: Theoretical Basis Knowledge. Monograpfh Modelling Of Elements Of Machinery Driving Units. Publishing Office of Faculty of Management Czestochowa University of Technology (2016) ,150-161, ISBN 978-83-65179-73-9.

Flizikowski J., Szala G., Sadkiewicz J., Kruszelnicka W. Innovation and Wheat Corn Mill Process Control – Part II: Research Monograpfh Modelling Of Elements Of Machinery Driving Units. Publishing Office of Faculty of Management Czestochowa University of Technology (2016) ,162-178, ISBN 978-83-65179-73-9.

Flizikowski J., Szala G., Sadkiewicz J., Kruszelnicka W. Innovation and Wheat Corn Mill Process Control – Part II: Research Monograpfh Modelling Of Elements Of Machinery Driving Units. Publishing Office of Faculty of Management Czestochowa University of Technology (2016) ,162-178, ISBN 978-83-65179-73-9.

Sadkiewicz J., Flizikowski J., Piasecka I.: Analiza granulometryczna próbek mąki graham. Inżynieria i Aparatura Chemiczna 54, nr 5 (2015) 281-282, ISSN: 0368-0827.